ІФКМ © Про сайт | Контакти

Iвано-Франкiвський Краєзнавчий Музей

З початку ХХ ст. поряд із Різдвом Христовим на Станиславівщині популярності набувало святкування Нового року. Відзначали його галицькі поляки та українці у різний час. Новий рік 31 грудня святкували поляки, а українці 14 січня (на свято Василія Великого). У містах поступово звикали до дати 31 грудня – 1 січня. Якщо Різдво вважалося сімейним святом, то на Новий рік було прийнято ходити в гості, відвідувати ресторації, навіть їздити на святкування в гірські пансіони. Серед мешканців Прикарпаття у першій половині ХХ ст. також поширеною практикою було надсилання друзям і знайомим святкових поштових листівок. Ряд таких поштівок зберігається у фондах Івано-Франківського краєзнавчого музею.

Доволі цікавою є листівка, яка у своїй композиції поєднує  різдвяний сюжет і новорічне привітання. Усе зображення поміщене у рамку, що складається із дрібних червоних і чорних квадратиків, які схожі на стилізовану, традиційну червоно-чорну вишивку. В круглому медальйоні, який займає більшу частину лицьової сторони листівки, розміщено чорно-білий малюнок біблійного сюжету – народження Ісуса (Марія і Йосип сидять біля новонародженого). Під зображенням, червоними в чорному обрамленні і чорними літерами, надруковано побажання: «Веселих сьвят і щасливого Нового року бажає …» і підпис адресанта.

На зворотній стороні поштової листівки вказано, що вона видана «Печатня оо. Василиян в Жовкві – 1911». Також зазначено її вартість і те, що дохід від неї був призначений « … на будову церкви в Рудї п. Броди». Вона була відправлена із с. Негівці (тепер Калуський район, Івано-Франківської області) 6 січня 1912 р. Про це вказано в тексті написаному від руки. Крім того, на поштівці адресант вказав наступні відомості про адресата: «Незабутний товариш Петро Волощук уч. ІІІ кл. ґім. русь. в Тисьминици».


Новорічні листівки першої половини ХХ ст.

з фондів Івано-Франківського краєзнавчого музею

Іще одна поштова листівка виконана в новорічному стилі містить і українські національні мотиви. На передньому плані серед лісової галявини зображено людей біля двох ялинок. Від верхівок цих дерев намальована арка з гілок, в центрі якої прикріплений щит з короною і зображенням лева, що спинається на скелю (давній символ Галичини) та два синьо-жовті прапори (їхні держаки перехрещені за щитом). В самому центрі композиції напис «многая літа!».

На звороті у тексті надрукованому червоною фарбою вказано, що листівка була видана у м. Станиславів у друкарні Е. Шраєра. Від руки написано наступні побажання: «Щастя здоровля і Многая лїт на Новий Рік ... ».


Кн.-110461. Оф.-3015. «Веселих свят і щасливого Нового року»

Новорічна поштова листівка

(фонди Івано-Франківського краєзнавчого музею)


Кн.-110455. Оф.-3009. «Многая літа»

Новорічна поштова листівка

(фонди Івано-Франківського краєзнавчого музею)


Доволі цікавою є новорічна чорно-біла листівка із зображенням Юрія Федьковича. На цій поштівці під написом «На Новий рік Многая літа» розміщено портер цього українського письменника з Буковини. Дещо нижче, на фоні гілок з листям, намальовано два герби. На лівому щиті розміщений лев з короною на голові, що спинається на скелю, а на правому – зображення архистратига Михаїла з двома перехрещеними, опущеними до низу, мечами в руках. Внизу підпис «На Буковині Осип Юрій Федькович».

На протилежній стороні поштівки зазначено, що ця кореспонденційна карта видана 1905 р. і відправлена з м. Рогатин 1 січня 1911 р. Адресатом вказаний «Високоповажний Пан Володимир Волошинський в Тисьменици Народний дім».


Кн.-110457. Оф.-3011. «На новий рік – Многая літа»

Новорічна поштова листівка

(фонди Івано-Франківського краєзнавчого музею)


На іншій листівці фактично відображено одразу два сюжети (портрети і пейзаж). На лівій частині цієї карти кореспонденційної, у великому колі розміщено портрети двох дівчаток у народному одязі. Характерною рисою зображення є те, що деякі елементи вбрання, такі як вишивка на сорочці і бант заплетений у коси дівчинки, що стоїть попереду, та спідниця дівчини позаду, замальовані блакитним кольором. Обидві вони тримають припіднятою праву руку, наче вітаючись (дівчина на передньому плані тримає в руці хустинку). Навколо зображені квіти. Праворуч (дещо вище від портретів дівчаток) у прямокутній рамці намальована стежка по якій ідуть дві постаті в напрямку сільської хати та колодязя-журавля. У нижньому лівому куті напис: «На Новий рік Многая літа».

Зі зворотної сторони поштівки зазначено, що вона видана в 1907 р. Листівка була відправлена Володимирові Волошинському у м. Тисмениця. На відміну від решти новорічних листівок, у яких увесь текст поданий українською мовою, на цій написи виконані від руки, зроблені польською мовою.


Кн.-108911. Оф.-2573. «На Новий рік Многая літа»

Новорічна поштова листівка

(фонди Івано-Франківського краєзнавчого музею)


Загалом новорічні листівки першої половини ХХ ст., що знаходяться у фондах Івано-Франківського краєзнавчого музею, демонструють тенденцію до відзначення Нового року. Вони вказують на поширеність такого способу привітання своїх близьких мешканцями Станиславівщини у цей період. Сюжети цих листівок свідчать про те, що серед українського населення Прикарпаття на початку ХХ ст. популярними були національні мотиви і традиційні народні сюжети.


Гаврилишин П., Чорненький Р. Станиславівщина: віднайдені історії. Брустури: Дискурс, 2022. 176 с.

Храбатин Н. Новий рік по-галицьки. 09.01.2012. URL: https://gk-press.if.ua/x5802/#google_vignette

Храбатин Н. Як святкували новорічні свята на Галичині сто років тому. 01.01.2017. URL: https://photo-lviv.in.ua/yak-svyatkuvaly-novorichni-svyata-na-halychyni-sto-rokiv-tomu/#google_vignette


Олег Олійник, провідний науковий співробітник

 Івано-Франківського краєзнавчого музею