ІФКМ © Про сайт | Контакти

Iвано-Франкiвський Краєзнавчий Музей

Одним із найбільших християнських свят, яке широко відзначало населення Прикарпаття, як на початку ХХ ст., так і у наш час, є Різдво Христове. Доволі поширеною практикою у першій половині ХХ ст. було надсилання друзям і знайомим святкових поштових листівок із зображеннями на відповідну тематику, привітаннями та побажаннями. Таку тенденцію засвідчують поштівки, що зберігаються у фондах Івано-Франківського краєзнавчого музею.

Серед найпоширеніших і найулюбленіших мотивів які зустрічаються на святкових листівках зимового циклу є зображення Різдвяної зірки, яка є невід’ємним атрибутом Різдвяних свят. На одній з листівок на передньому плані можна побачити три постаті, подані зі спини, які рухаються у напрямку ряду сільських хат, у яких у вікнах видніється світло. Очевидно це зображення дітей різного віку, які йдуть колядувати. Старший з них вищий на зріст тримає в руках прикріплену на держаку шестикутну Різдвяну зірку. Листівка чорно-біла, внизу напис «Веселих свят».

На зворотній стороні вказано, що ця «Карта Кореспонденційна» видрукувана 1907 р., яка була відправлена за адресою в «м. Надвірна вул. 3. Мая».


Різдвяні поштові листівки першої половини ХХ ст.

з фондів Івано-Франківського краєзнавчого музею



Цікавою є кольорова листівка міжвоєнного періоду, на якій зображено Богородицю, яка іде по засніженій вулиці з Ісусом на руках. Назустріч їй із подвір’я виходить старший чоловік у традиційному народному вбранні, який вклонився перед нею і новонародженим. На задньому фоні зображена стежка, яка іде від будинку обгородженого тином. У дверях будівлі видніється постать жінки.

На зворотній стороні листівки українською та англійською мовами надруковано привітання: «З Різдвом святим – будемо здорові!» (A joyful Christmas). Також на ній вказано, що цю листівку надруковано в Польщі видавництвом «Русалка». Крім того, від руки чорним чорнилом написані святкові привітання.


Кн.-110454. Оф.-3008. «Веслих сьвят»

Різдвяна поштова листівка

(фонди Івано-Франківського краєзнавчого музею)


Кн.-12793. Оф.-1217. «З Різдвом святим – будемо здорові!»

Різдвяна поштова листівка

(фонди Івано-Франківського краєзнавчого музею)


На іще одній листівці зображено Різдвяну вечерю великої родини. Зокрема, намальовано шестеро дорослих людей, які сидять за святковим столом. Посередині сидить чоловік (господар) у вишитий сорочці і кептарі. По обидва боки від нього зображено жінок у вишитих сорочках з покритими головами. Одна із них також одягнена в кептарик. Біля неї сидять дві жінки з непокритими головами (незаміжні). Праворуч на лаві сидить дідусь, біля якого стоїть хлопчик. Біля лівого краю столу зображено молодого чоловіка, далі ліворуч – порожня лава. На передньому плані в крайньому правому куті стоїть великий сніп (дідух), невід’ємний атрибут Різдвяних свят, що використовувався для вшанування душ померлих пращурів. В лівому куті зображена піч, в якій горить полум’я і стоїть кухонний посуд. Зверху на двох стінах, під самою стелею розкладені ікони.

На зворотній стороні, як і на звороті попередньої листівки, написано вітання: «З Різдвом святим – будемо здорові!» (A joyful Christmas). Та вказано, що вона надрукована видавництвом «Русалка».


Кн.-70402. Оф.-1831. «Святий вечір»

Різдвяна поштова листівка

(фонди Івано-Франківського краєзнавчого музею)


Оригінальною за стилістичним рішенням є  кольорова поштівка «З Різдвом Святим», на якій на фоні тканої верети з орнаментом у вигляді повздовжніх вертикальних смуг чорного, коричневого, червоного кольорів зображена картина в дерев’яній рамі. На картині намальовано людей біля церкви, в якій проводиться святкове богослужіння. На передньому плані – чоловік з непокритою головою, далі за ним  постаті чоловіків, жінок, дітей, які одягнені в кожухи. Люди стоять перед храмом, крізь вікно і відчинені двері якого видніється світло.

На звороті надруковано вітання «З Різдвом Святим». Також на листівці містяться написи «Зроблено в Польщі» (напис англійською мовою) та «Українське Мистецтво».


Кн.-12794. Оф.-1218. «З Різдвом святим»

Різдвяна поштова листівка

(фонди Івано-Франківського краєзнавчого музею)


Таким чином, як чорно-білі, так і кольорові Різдвяні листівки, що зберігаються у фондовій збірці ІФКМ є важливими джерелами, які демонструють специфіку святкування населенням Прикарпаття першої половини ХХ ст. Різдва Хрестового. Зокрема, ці поштівки, окрім поширеності такого типу привітань, засвідчують прихильність мешканців краю до традиційного відзначення цього свята, оскільки саме в такому українському народному стилі виконані ці листівки.


Олег Олійник, провідний науковий співробітник

 Івано-Франківського краєзнавчого музею,

Тетяна Лебідь, завідувач відділу

 Івано-Франківського краєзнавчого музею