ІФКМ © Про сайт | Контакти

Iвано-Франкiвський Краєзнавчий Музей

Хата-Гражда Харуків

Популярним об’єктом для туристів є своєрідний музей гуцульської господарки – хата-ґражда Харуків, побудована в 1858 році, яка стоїть на присілку Заріччя (с. Криворівня).

Хата-ґражда– особливий тип гуцульської садиби, який був поширений на Гуцульщині у XVII – XIX ст.

У цій садибі жила Параска Миронівна Харук, ровесниця Івана Франка. Вона знала багато леґенд і міфів, тому Франко часто до неї заходив, щоб послухати її історії.

На початку ХХ ст. сім’ю Харуків щоліта відвідували відомі діячі української науки і культури – Володимир Гнатюк, Михайло Коцюбинський та інші.

У 1963 році хату-ґражду Харуків використовували під час зйомок фільму «Тіні забутих предків» як хату головного героя стрічки Івана (артист І. Миколайчук).

У1985 році, після смерті родини Харуків, ґражду закупив Івано-Франківський краєзнавчий музей. Після реставраційних робіт у 1993-му тут відкрито експозицію гуцульської господарки.

Ґражда складається із трикамерної хати (хата+сіни (хороми) +хата), бокових та задньої притул, перпендикулярної кліті й огорожі. Навіси огорожі досить широкі – понад два метрів, які залишають вузьку смужечку двору. Двір викладений плиткою.

У хаті зібрано багато автентичних предметів гуцульського побуту. Особливу увагу привертає цікавий «пристрій» – ходулі для дітей, за допомогою яких вони вчилися ходити, поки мама була зайнята господарством.

У 2006 році зроблено повторний ремонт цієї гуцульської садиби.

Житловий комплекс у вигляді замкненого двору вже став рідкісною будівлею на Гуцульщині, хоч він був досить розповсюджений у минулому. В Криворівні є ще лише дві діючі хати-ґражди.