ІФКМ © Про сайт | Контакти

Iвано-Франкiвський Краєзнавчий Музей

Експозиція відділу природи

В експозиції відділу природи, яка складається з восьми розділів, подано фізико-географічну характеристику області.

Івано-Франківську область утворено 4 грудня 1939 року. Площа її 13,9 тис. кв. км. Населення області станом на 01.01. 2009 р. становить 1,38 млн. чол., в обласному центрі проживає 233,4 тис. чол. Область поділяється на 14 адміністративних районів. Територія Івано-Франківщини входить до складу двох геоструктурних одиниць: Карпатської геосинклінальної області і південно-західної окраїни Східно-Європейської (Руської) платформи (Волино-Подільська плита).

У межах Карпатської геосинклінальної області виділяють дві основні одиниці:

Карпатську складчасту область і Передкарпатський крайовий прогин. На поверхні відслонюються різні за віком породи: палеозойські, мезозойські, палеогенові, неогенові, четвертинні.

В експозиції представлено схематичні мапи (геологічну, тектонічну, палеонтологічну), геологічні профілі, стратиграфічні колонки, зразки порід та мінералів різних епох (пісковики, мерґелі, вапняки, доломіти, аргіліти, алевроліти, глини, ґравеліти, конґломерати).

Палеонтологічна колекція відділу природи порівняно велика (понад 2000 одиниць). В експозиції можна побачити скам’янілості та відбитки різноманітних тварин, які жили в давні геологічні часи: губок, коралів, поліпів, брахіопод, молюсків, морських їжаків, риб. Тут є скам’янілі кістки великих ссавців: кита, мамонта, носорога, первісного зубра, гіганського оленя та інші.

Показано мапу корисних копалин, геологічні розрізи і структурні зрізи покладів калійних солей і нафти. У вітринах зразки корисних копалин: залізна руда, каїніт, карналіт, сильвініт, калушит, фосфорит, гіпс, сірка, нафта, буре вугілля, озокерит, торф та інші.

Відповідно до трьох основних тектонічних зон області платформи, крайового прогину, складчастої зони Карпат на її території утворилося три основних типи рельєфу: рівнинно-пластовий на платформі, флювіальний у зоні прогину і гірський складчастий у Карпатах. Особливості рельєфу розкрито за допомогою гіпсометричної мапи і різноманітних світлин.

Клімат області помірно континентальний. До уваги відвідувачів є кліматична мапа, графіки, рози вітрів, чотири діорами (зима, весна, літо, осінь).

У межах області є одинадцять основних типів і відмін ґрунтів. Представлено мапу ґрунтів області і рисунки окремих монолітів.

Річки області (понад вісім тисяч) відносяться до басейну двох річок – Дністра і Пруту.

Схематична мапа «Гідрологічна сітка річок та водойм області» і світлини озер, ставків, водоспадів знайомлять відвідувачів з особливостями водної мережі нашого краю.

Панівним типом рослинності на Прикарпатті є ліси, які займають понад 30 відсотків території області.

В експозиції представлено зразки стовбурів різних дерев, зокрема – тиса ягідного і сосни кедрової карпатської, які занесено до Червоної книги України.

Тваринний світ області дуже різноманітний – є 456 видів хребетних тварин, з них риб – 52, земноводних – 15, плазунів– 11, птахів – 312, звірів – 66. В експозиції – опудала риб, плазунів, птахів, ссавців.

Цікавою є зоологічна колекція відділу природи. Тут представлено такі біогрупи: «Куріпки», «Рись», «Дрохви», «Хижі птахи», «Горобині», «Дятли». Для ряду курячих характерний статевий деморфіз.

У цьому можна переконатися, оглянувши в експозиції чучела самців і самок глухарів, тетеруків, куріпок, фазанів. Сезонний деморфізм – горностай і ласка в літньому і зимовому нарядах.

Явище альбінізму дуже рідкісне у природі, але в нашій експозиції можна побачити опудало лисиці рудої (альбіноса).

Велика й різноманітна орнітологічна колекція.

Особливу увагу привертають ті види, які занесено до Червоної книги – це лелека чорний, журавель сірий, орел беркут, ґриф, орлан, пугач, глухар.